понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą także za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenie z plastyku buduje się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Sporo wdzięku maja tez takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, tymczasem wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV z Oborników Śląskich mogą być bardzo wysmukłe, lecz powinno się je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий