среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ogrodzenie z plastyku na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastikoweNowego Sącza na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia WinyloweSiemiatycz na ogrodzenie i furtę ze sztachetek konstruuje się z kamieni różnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych kształtach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий